Paekivi tutvustus ja paealased konsultatsioonid

Paegeoloog HELLE PERENS

Sündinud Helle Kihno: 31. märtsil 1941 Tallinnas
Põhiharidus: Tartu Ülikooli geoloogia erialal, 1964.a.
Kvalifikatsioon: 1964. a. geoloogiainsener (Tartu Ülikool)

Ametialane tegevus: Alates 1965. a. Töötanud geoloogina ja vanemgeoloogina Eesti Geoloogiakeskuses.
Kuni 1970. aastani tegelenud aluskorra uurimisega temaatilises rühmas.
1970–1983 aastani geoloog hüdrogeoloogia osakonnas.
1983–1994 aluspõhja alal vanemgeoloog geoloogilisel kaardistamisel.
1995–2009 vanemgeoloog ja teema “Paekivi ehituslike omaduste hindamine” projektijuht.

Komisjonid ja programmid: Eesti Paeliidu juhatuse liige

Kontakt: helle.perens@gmail.com

  MUUD TÖÖD:


Trükised:
 

“Paekivi Eesti ehitistes I. Üldiseloomustus, Lääne-Eesti” (132 lk)
2003. aastal Eesti Geoloogiakeskuse väljaandena SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaasfinantseerimisel ilmunud monograafia (trükikoda Prisma Print)
“Paekivi Eesti ehitistes II. Harjumaa, Raplamaa ja Järvamaa” (144 lk)
2004. aastal Eesti Geoloogiakeskuse väljaandena SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaasfinantseerimisel ilmunud monograafia (trükikoda Prisma Print)


 

"Paekivi Eesti ehitistes III. Lääne-Viru, Ida-Viru ja Jõgeva maakond
(144 lk)
2006. aastal Eesti Geoloogiakeskuse väljaandena SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaasfinantseerimisel ilmunud monografia

 

“Paekivi Eesti ehitistes IV. Tallinn.” (147 lk)
2010. aastal  Eesti Geoloogiakeskuse väljaandena SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaasfinantseerimisel ilmunud monografia 
 “Paekivi – Eesti rahvuskivi” (eesti, soome ja inglise keeles, 32 lk)
Ilmus 2007.a Tallinna Tehnikaülikooli Geoloogia Instituudi ja Turu Ülikooli geoloogiaosakonna väljaandena (Kaasautor Elmar Kala).

"Paekivi puudutus" (84 lk)
Ilmus 2013. a Helle ja Rein Perenis väljaandena. Kirjastas Dagaz OÜ

Lisaks on Helle Perensi sulest ilmunud enam kui paarkümmend paekivi ning selle kasutust tutvustavat artiklit ajakirjades Eesti Loodus, Loodusesõber, Keskkonnatehnika, Ehitus, Eesti Geoloogiakeskuse Toimetised, Teaduste Akadeemia Geoloogia Instituudi Toimetised.


Samuti on võimalik tutvuda Helle Perensi koostatud enam kui 60 käsikirjalise geoloogilise aruandega Eesti Geloogiakeskuse fondis.

Tegevus õppejõuna

Lektor Eesti Kunstiakadeemia Kunstkultuuri teaduskonna Restaureerimise osakonnas alates aastast 2008.
Geoloogiaalaste õpilastööde juhendamine Mustamäe Gümnaasiumis 2011. a ja 2012. a kevadel.


Konsultatsioonid, koostööprojektid ja tellimustööd

Paekivialased konsultatsioonid kunstiajaloolastele, ajaloolastele, arhitektidele, restauraatoritele, pae kaevandajatele aastast...?
Geoloogiliste ekskursioonide juhtimine Saaremaal, Lääne-Eestis.

"Saaremaa Paekaart" on oskuslikult kombineeritud kivimosaiik, mis järgib Saaremaa valdade kontuure ning on välja lõigatud just konkreetsele vallale iseloomilikust paekiviplaadist. Kivikaart on tehtud 2010 aastal Valjala valla tellimusel kohaliku loodusraja jaoks.

Aastal 2002 paekivi geoloogiline püsiekspositsioon Saaremaal Kaali Külastuskeskuses.

Näitused ja konkursid


Koostanud ja osalenud kümnetel paekivi näitustel Eesti Paeliidu raames ja individuaalselt. Viimane näitus “Paerännak” oli  31. 03. 2011 Harju Muuseumis, kust see telliti juunis 2011 Paide paepäevadele.


Vallakivide komplekt Saarema suveniiride konkursilt 2009.a. 7.kohtKäsitöö ja taiesed


Kaarma Gasell                Toolid ja meri

Paekivi on Helle kirg ja hobi igas mõttes. Juba aastaid on ta katsetanud erinevaid tehnikaid kivile kunstilise lisaväärtuse andmiseks. Juba üksnes kivi erinevaid vorme - loodus- ja treivormid; lõigatud ja lihvitud kiviplaadid - sobitades, on võimalik saavutada erakordseid tulemusi. Kombineerites neid veel
Lein
erinevaid materjale - puidu, tekstiili, pärlite ja muu säärasega saavad erakordsetest taiestest ainukordsed.


Taiesed on tehud kasutades mikrofreesi koos erinevate teemantotsikutega. Paeliikidest on kasutatud Orgita dolomiiti, Ungru lubjakivi, Kaarma "gaselli" (Kaarma dolomiidi algne materjal lubjakivi kujul). Igal liigil on omad iseärasused ja töödeldavuse raskus.


Kiviplaatidele graveeritud motiivide ideed hakkavad sageli hargnema kivi enda mustrist, tekstuurist või värvigammast. Ja nii ongi igal pildil "oma lugu", oma aeg ja idee ning sageli leiavad pildid endale uue kodu just kingitustena nii headele sõpradele kui ka lihtsalt kivihuvilistele inimestele.
Nägu                      Tammemäe Tuhkatriinu
Paekivi mustrite ja motiividega fotolõuendid

Otsides uusi väljundeid paekivi populariseerimisele hakkasid Helle Perens ja Beata Vessart 2017 aasta alguses katsetama võimalusi paekivis peituva dekoratiivsuse repordutseerimiseks fotolõunedil ja tekstiilil. Õnnestunud katsed näitasid, et see annab võimaluse teha paekivi ilu kättesadavaks ja tarbitavaks palju lihsamal ja praktilisemal viisil, kui traditsiooniline paekivikasutus seda võimaldab

Kodu kaunistamiseks ja kingituseks sobivad tooted leiad koos mõõtude, müügihindadega ja tellimisinfoga järgnevalt lingilt.